2. Trimester Dönemi

Önümüzdeki üç ay büyüyen fetüs ile birlikte pek çok değişiklikleri de beraberinde getirecek. Örneğin hamileliğin ilk günlerinde ve haftalarında anne adayının yaşadığı sıkıntılar ortadan kalkacak ve bu sayede anne adayında büyük bir rahatlama olacaktır.

0
8979

2. Trimester Dönemi

2. Trimester Dönemi, ikinci Trimester Dönemi, 2. trimester, 2. trimester down sendromu tarama testi, 2. trimesterde Beslenme, 2. trimester kanamaları, 2. trimester dönemi, 2. trimester kahverengi akıntı, 2. trimester ayrıntılı fetal ultrasonografi, 2. trimester nedir, 2.trimester ne zaman başlar, 2.trimester tarama testi, 2 trimester düşükleri, ikinci trimester, ikinci trimesterde beslenme, ikinci trimester üçlü tarama testi, ikinci trimester dörtlü tarama testi, ikinci trimester kanamaları, ikinci trimester ultrason, ikinci trimester dörtlü tarama testi değerleri, ikinci trimester nedir, ikinci trimesterde kilo alımı, ikinci trimester ne zaman biter, 2.trimester testi nedir, 2.trimester testi, 2.trimester testleri, 2.trimester tarama testi
2. Trimester Dönemini 15 Gebelik Uzmanına Sorduk, ikinci trimester dönemine ait A ‘dan Z ‘ye detaylı konu hazırladık. Biliyoo.com Sitesine Duyduğunuz İlgiden Dolayı Bütün Kadın Kardeşlerime Teşekkür ediyoruz.

ikinci Trimester Dönemi Rehberiniz

Önümüzdeki üç ay büyüyen fetüs ile birlikte pek çok değişiklikleri de beraberinde getirecek. Örneğin hamileliğin ilk günlerinde ve haftalarında anne adayının yaşadığı sıkıntılar ortadan kalkacak ve bu sayede anne adayında büyük bir rahatlama olacaktır.

İkinci trimestire hoşgeldiniz. Bu dönem pek çok hoşlukla birlikte gelecek. Aslında bu dönem anne adayı için yeni bir dönüm noktasıdır. Anne adayının hamileliğin ilk günlerinde yaşadığı tüm zorluklar kaybolacaktır. Anne adayı hamileliğin belirtilerinden ve getirdiklerinden biri olan mide bulantısı sorunundan kurtulacak yiyemediği pek çok meyve ve sebzeyi yeniden yemeye başlayacak ve bundan büyük bir keyif duyacaktır. Kusma sorunu da ortadan kalkacak.

ikinci trimester Dönemi
2. Trimester Dönemi

Bu dönemin anne adayı için en güzel yanı ise karnının belirginleşmesi ve yavaş yavaş gebeliğinin daha fakedilir hale gelmesidir. Bu dönemde anne adayı bebeğiyle daha fazla yakınlaşacak.

İkinci Trimester Dönem Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter

ikinci Trimester Dönemi Ne zaman, 2. trimester zamanı ne zaman, Hamilelikte ikinci Trimester Dönemi Ne zaman, Gebelikte Trimester Dönemi Ne zaman, ikinci Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar, 2. Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar, Hamilelikte 2. Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar, Gebelikte 2. Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar, ikinci Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter, Sona Erir, 2. Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter, Sona Erir, Hamilelikte ikinci Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter, sona Erir, Gebelikte 2. Trimester Dönemi Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter,
Hamileliğin 14. haftasında (link) başlar ve 27. haftanın (link) sonuna kadar devam eder.

2. Trimester Döneminde Bebeğin Büyümesi


Bebeğiniz ikinci trimesterde çok meşgul. Gebeliğin 18. haftasında bebeğiniz kilosu bir tavuk göğsü kadar oluyor. Bebeğinizin gelişimi bu dönemde oldukça hızlanacağı için karnınızdaki kas seyirmelerini siz de kolaylıkla hissedebileceksiniz. 21. haftada bebeğinizin kollarının ve bacaklarının koordinasyonunu da hissedeceksiniz.

Bunu en kolay onun tekmelemeleri ile hissetmek mümkün olacaktır. Bebeğiniz 23. haftada sizden daha fazla besin talep edecek ve dört hafta sonra 2 kiloya erişmiş olacak. Yani ikinci trimester dönemin sonunda karnınızda 2 kiloluk bir insan taşıyor olacaksınız.

ikinci Trimester Döneminde Bebeğiniz için Heyecan Verici Gelişmeler

Saç, cilt ve tırnaklar (link) : Yaklaşık 15. haftada (link) bebek ilk tüylerinin filizlerini vermeye başlıyor. 22. haftada (link) da kaş ve kirpikleri oluşmaya başlıyor. 19. haftada (link) artık bebeğin cildi verniks kazeoza adlı koruyucu bariyerle kaplanıyor. Bu madde fetusü korur aynı zamanda antioksidandır ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Su geçirmediği için de çok önemli bir koruyuc olma özelliğine sahiptir.

ikinci trimester Döneminde Bebeğinizin Gelişimi
ikinci trimester Döneminde Bebeğinizin Gelişimi

Sindirim sistemi (link): Bebeğin sindirim sisteminin tamamı ilk trimester dönemin sonunda oluşur. Yani şimdi bebek rahim dışındaki yaşama hazırlık yapıyor ve bunun için ufak ufak emme ve yutma becerisi başlıyor. Bebeğin anne karnında bir sıvı içerisinde olduğunu herkes duymuştur. Buna amniyotik sıvı (link) denir. Bu sıvının önemli bir kısmı bebeğin idrarını oluşturmaktadır ki bebek için çok önemlidir. Yapılan araştırmalar amniyotik sıvının bebeğin durumunu anlamak için önemli ipuçları verdiğini göstermiştir.

Bebeğinizin Kulak Duyular : Bebeğin kulakları ve gözleri doğru pozisyonlardayken artık hareket etmeye başlar ve gebeliğin 22.haftası (link) gelişen duyular sayesinde bebeğin koku alma, görme ve duyma algısı gelişir. Bu da bebeğin koklaması, görmesi ve duyması anlamına gelir.

Bebeğinizin Kalbi (link) : Gebeliğin 17. haftasında (link) bebeğin kalbi kendiliğinden atmaya başlıyor. Yani bebeğin beyni kalp atışlarını düzenliyor. 20.haftada (link) steteskopla bebeğin kalp atışları rahatlıkla duyulabilmektedir. 25.haftada (link) bebeği kılcal damarları gelişiyor.

Bebeğinizin Beyni (link): 24. haftada (link) bebeğin kalp atışlarının ve minik tekmelerinin kontrolü beyin tarafından sağlanır ve bebek o küçük göz kapaklarını açıp kapamaya başlar.

2. Trimester Döneminde Anne Vücudundaki Değişiklikler


Bu dönemde bazı hamilelik belirtileri (link) devam edebileceği gibi yenileri de ortaya çıkmaktadır. Gebeliğin bu dönemine kadar varolan mide yanması, ekşimesi, kabızlık devam ederken anne adayının karnı büyümeyi ve hamilelik hormonları (link) yükselmeyi sürdürür. Bu dönemde meydana gelen semptomlar;
Tıkanıklık (link) Vücutta kan miktarının artması sebebiyle mukoza zarı etrafındaki kan miktarı da artmaktadır. Bu da burunda tıkanıklığa neden olurken siz de kendinizi ilk kez horlarken bulabilirsiniz. Neyse ki hamilelik sırasında kullanımı güvenli bazı reçetesiz ilaçlar mevcuttur.
Ayakbilekleri ve ayaklarda hafif şişlik (link) yaklaşık üç dört aylık hamile kadınlarda görülen bu sorun 22.haftada başlar ve doğuma kadar devam eder. Bu sorunla baş edebilmek için bol bol istirahat edilmesinde otururken ayakların altına bir yastık konmasında, uyurken yan tarafa doğru yatmak da fayda var.

Hassas dişetleri (link) ve dişetlerinde kanamalar normaldir fakat dişetlerinin kızarması ve parlaklaşması durumunda diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Çünkü bu nispeten zararsız olan fakat tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunlara neden olacak gingivitis işareti olabilir.

Bacak krampları (link) Genellikle ikinci trimesterde başlayan bacak krampları sadece hormonlara ve kiloya bağlı değil aynı zamanda muhtemelen kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir.

ikinci Trimester Dönemi
ikinci Trimester Dönemi

Baş dönmesi (link) Gebelikte vücutta kan miktarı artar ve bu nedenle organlara anlık kan pompalanmasından dolayı baş dönmesi meydana gelir. Yemekleri yavaş sık ve az yemek semptomları azaltacaktır.

Varisler veya hemoroid (link) eğer anne adayında hamilelikten önce varis ya da hemoroid yoksa özellikle hemoroidin tedavi edilmesi gerekir.

Gebelik döneminde anne adayındaki endişe, sinirli olma, unutkanlık, hatta depresif ruh hali normal ve geçici semptomlardandır. İkinci trimester dönemde yatak odasında da bazı büyük değişiklikler olabilir. Gebelik cinsel yaşam (link) üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Anne adayının başlıca yorgunluk (link) ve mide bulantısı (link) ile kendini gösteren değişen fizyolojisi ve psikolojisi nedeniyle çiftlerin cinsel yaşamında duraksama yaşanması kaçınılmaz olur. Baba adaylarının anneye karşı anlayışlı olması gerekir.

Fakat bazı anne adayları bunun tam aksine eşlerine karşı daha sıcak olabilmektedir bu da kişiden kişiye değişen hormonlara bağlıdır. Ve unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki o da cinsel birlikteliğin fetüse hiçbir zarar vermeyeceğidir. Hatta fetüs sallanmaktan keyif duyacaktır. Büyüyen bebekle birlikte anne adayının da iştahı açılacak ve kilosu artacaktır. Normal olarak ayda bir kilo almak gerekir ve tavsiye edilen kilonun üzerine çıkılmaması gerekir.

ikinci Trimester Döneminde Yaşayacağınız Gebelik Belirtilerinin Kontrol Edilmesi

2. trimesterde bulantı, 2. trimester beslenme, hamilelik 2.trimester, hamilelik 2.trimester nedir, gebelikte 2.trimester ne zaman başlar, gebelikte 2.trimester beslenme, gebeliğin 2.trimester beslenme, 2. trimester kanamaları, 2.trimester kanama, 2.trimesterde kanama, 2.trimester gebelikte kanama, ikinci trimester kanamaları, ikinci trimester kanama, ikinci trimesterde kanama, ikinci trimester hamilelikte kanama,
Anne adayının bildiği gebelik belirtileri dışında beklenmedik belirtilerle karşılaşması halinde mutlaka doktora gitmesi gerekir.

2. Trimester Dönemi
2. Trimester Dönemi

Örneğin; şiddetli vajinal kanama (link), şiddetli karın ağrısı ve yüksek ateş gebelikte beklenmeyen ve istenmeyen belirtilerdendir. Ayrıca aşırı susama, sık ve bol idrara çıkma, aşırı yorgunluk ve horlama dahil ( genellikle gebeliğin 28 hafta haftada 24 civarında başlar) gestasyonel diyabet (link) belirtileri için dikkat etmek gerekir.

Preeklampsi belirtileri de yüz ve ellerde şiddetli şişme, ani kilo artışı gibi değişiklikler görürseniz doktorunuza başvurun.

Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi (ACOG) araştırmalarına göre her 10 hamile kadından birine gestasyonel diyabet tanısı konmaktadır. Gebeliğin 24. ve 28. haftalarında glikoz taraması yapılmalıdır. İdrar testi sonucunda glikozun yüksek çıkması sonucu anne adayının diyabeti var demektir. Bu tanı kesinleşince doktor anne adayına özel bir diyet listesi hazırlayacak ve düzenli olarak kan şekeri düzeylerinin kontrol edilmesi gerekecektir.
Hamilelikte 2. Trimester Dönemi, Gebelikte ikinci Trimester Dönemi, 2. trimester Hamilelik, 2. Hamileliğin trimester down sendromu tarama testi, gebelikte 2. trimesterde Beslenme, 2. trimester kanamaları, 2. trimester dönemi, 2. trimester kahverengi akıntı, 2. trimester ayrıntılı fetal ultrasonografi, 2. trimester nedir, 2.trimester ne zaman başlar, 2.trimester tarama testi, 2 trimester düşükleri, ikinci trimester, ikinci trimesterde beslenme, ikinci trimester üçlü tarama testi, ikinci trimester dörtlü tarama testi, ikinci trimester kanamaları, ikinci trimester ultrason, ikinci trimester dörtlü tarama testi değerleri, ikinci trimester nedir, ikinci trimesterde kilo alımı, ikinci trimester ne zaman biter, 2.trimester testi nedir, 2.trimester testi, 2.trimester testleri, 2.trimester tarama testi, 2. Trimester Dönemi,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here