1 Haftalık Hamilelik

0
387

1 Haftalık Hamilelik.

1 Haftalık Hamilelik,
uzmanlardan.net Sitesi Bütün Bilgileri Uzmanlardan Bilgi Toplayarak Hiçbir Yerde Bulamayacağnız En Detaylı Hamilelik Bilgilerini Sunmaktadır. Aklınıza Takıla Bilecek Bütün Sorunlarınızı  Bizlere Yorum Yazarak Bildiride Buluna Bilirsiniz..

Yumurtlama ( Ovulasyon) Dönemi

Hayır, henüz görünürde bir bebek, hatta bir embriyo bile yok ( en azından şimdilik ). Ortada henüz yalnızca tedirgin bir yumurta ve kapıda bekleyen bir sperm sürüsü olmasına rağmen  vücudunuz bebek için gereken ortamı hazırlamaya hamileliğin birinci ve ikincisi haftası (son regl dönemini takip eden haftalar) başlar. İlk olarak rahminiz döllenmiş yumurtanın gelişine hazırlandı ama siz yumurtanın başarıyla doğru spermle uyuşup uyuşamadığına bir sonraki aya kadar emin olamayacaksınız.

Hamilelik Hesaplama

Peki henüz tam olarak hamile bile değilken ilk haftayı nasıl bilebiliriz? Hamileliğin başladığı anı tam olarak kestirebilmek son derece zor bir iştir (Spermin yumurtayla birleştiği anı). Regl döneminizin başlangıç tarihinde hata yapmıyor olabilirsiniz ama yumurtlamanın tam olarak zamanını tespit etmek sizin için zor olabilir. Dahası partnerinizden gelen sperm, yumurtanız karşılaşma için dışarı çıkmadan önce birkaç gün içeride bekleyebilir ve hatta bunun gibi yumurtanız da geciken sperm için 24 saate kadar bekleyebilir. Bu yüzden 40 haftalık hamilelik döneminin başlangıç zamanının standardı çoğunlukla son regl döneminin ilk günü olarak kabul edilir. Şaşırdınız mı? Şöyle düşünün; sizin hiçbir şeyden haberiniz yokken zaman işlemeye başlıyor ve siz iki haftalık hamile olabiliyorsunuz.

Son Adet  ( Regl ) Dönemi

Son regl  ( adet ) dönemi, anne adayları için yeni başladınız.  Rahminizin şekli oluşuyor ve son ay aldığı yumurta ile değişmeye başladı. Fakat bu değişen tek şey değil. Yeni bir döngü başlıyor ve işte bu nokta hamileliğinizin başlangıç noktasıdır. Adet döneminiz bir senfoni orkestrasındaymış gibi hareket eden hormonlar tarafından yönetiliyor. İlk değişim FSH de oluyor, tahmin ettiğiniz gibi ilk olgunlaşmaya başlayan folikler oluyor. Her folik her ay bir yumurta taşır ve bir folik yumurtlamayı sağlayan bir yöneticiye dönüşür.

Folikler olgunlaştıkça başka bir hormon daha üretiyor ve bu hormon: östrojen. Ve bu hormon iki şeye yarıyor. İlki rahim duvarını kalınlaştırmaya başlıyor, ikincisi ise östrojen seviyesi yeterince arttığında LH denen başka bir hormonun oluşmasını tetikliyor. LH en olgun folikten bir yumurtanın yumurtlama duvarından içeri dalmasını ve bay doğru (istekli yumurtayı bebeğe çevirecek olan şanslı sperm) ile karşılaşmak için yumurtlama duvarını aşarak içeri girmesini sağlar.

İşte bu vücudunuzun hazırlık çalışmalarında en değerli eforudur. İster inanın ister inanmayın yumurtanız ve partnerinizin spermi aynı oda da olmasa bile sayım zamanı tam bu noktada başlar. Eğer hala hamile değilseniz panik yapmayın. Çünkü her dönemde bütün kadınların hamile olmak için %25 şansı vardır.

Rahminiz yeni kiracısı için hazırlanırken iyi bir ev sahibi olur. Bebeğiniz kontrolünüzü tam olarak devralmadan önce bu iki haftalık bekleme süresini düşünün. Teknik olarak henüz hamile sayılmayabilirsiniz ama bu hamile gibi davranmak için çok da erken bir zaman değil. Eğer hala prenatal vitamin hapınızı almadıysanız şimdi başlayın. Ayrıca alkolü, sigarayı bırakmak için en uygun zamandasınız. Düzenli beslenme rutinine ve günlük egzersizlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Hamile Kalabilme Şansınızı Arttırmak için Vücut Sicaklığı

Hamile Kalabilmek için yapılması Gerekenler,

Elektrikli battaniyenizi kapatın ve birbirinizi ısıtın. Eski moda fakat iyi bir yöntem. Çalışmalar elektrikli battaniye gibi ya da laptoplar gibi sıcaklık veren şeylerin sperm üretimini düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca böylelikle sıcak kalmak için birbirinize sokulacak ve bebek yapma şansınızı arttıracaksınız. Bunun için tabii başka yollar da var: Ana olaydan önce oral seksten kaçınmayı deneyebilirsiniz. Çünkü tükürük sperm canlılığında olumsuz bir etkiye sahiptir ve siz şu anda canlı sperm istiyorsunuz. Aynı şekilde Astroglide kayganlaştırıcıları gebe kalmayı düşündüğünüz zamanlarda kullanmamalısınız.

1 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

1 Haftalık Gebelik ‘te Pratik Bilgiler

Kaç Günlük Hamileyim,  7 günlük hamile
Kaç Haftalık Hamileyim,  1 Haftalık gebe
Kaç Aylık Hamileyim,  Hamileliğin 1. ayı
Doğuma Kaç Gün Kaldı,  Doğuma 280 var.
Doğuma Kaç Hafta var,  Doğuma 39 Hafta Kaldı.

Hamileliğin 1. Haftası Bilmeniz Gerekenler

 • Vücudunuzu bebeğe hazırlarken günlük olarak 400 mg folik asit alın. Bu bebek için sağlıklı bir beyne ve omuriliğe sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Doktorunuzdan reçete alırken hangisinin sizin için güvenli ve sağlıklı olacağını doktorunuza danışın.
 • Sigarayı bırakmanın tam vakti. Çünkü sigara içmek üreme için ve doğmamış bebeğiniz için çok zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Sigarayı güvenli bir şekilde bırakmak için doktorunuzla konuşun.
 • Doktorunuzla bir randevu programı oluşturdunuz mu? Hayır mı? O zaman hemen bunu yapmalısınız. Bu kontrollerde genetik, çevresel ve hayatın tümünde sizin ve bebeğinizin karşılaşacağı riskleri öğreneceksiniz.
 • Kahve sevginizi biraz törpülemek de sizin için faydalı olacak. Ulusal Kısırlık Merkezi çok fazla kafeinin (günde 1 büyük kupadan ya da 2 fincan dan fazla kahve) kadınlarda üremeyi engellediğini açıkladı. Baş ağrılarından sakınmak için kahveyi de yavaş yavaş azaltın.
 • Yoga ?  Meditasyon ?  Kitap okuma ? Sizi hangisi daha fazla rahatlatıyorsa onu yapın. Son yapılan araştırmalarda strese bağlı olarak salgılanan Alfa Amylase denilen bir tükürük enziminin yüksek oranda tespit edildiği kadınların daha az oranda tespit edilenlere göre % 29 daha az hamile kaldıkları ortaya çıkmıştır.
 • Üç kadından biri değişik seks pozisyonlarında seks yapıldığında hamilelik şanslarının arttığına inanır. Normalde böyle bir şey yok.
 • Bir yumurtlama dedektifi olun: yumurtlamanın zirve yaptığı anda (son regl döneminin ilk gününden 11 – 21 gün sonra) rahim ağzı mukozası artar, daha ince daha kaygan ve hassas olur.

1 Haftalık Hamilelik Belirtileri

Hamile Olup Olmadığınızı Anlaya Bilmeniz için Detaylı 1 Haftalık Hamilelik Belirtileri Konumuzu Mutlaka Okuyun.

1 Haftalık Gebelikte En çok  Görülen 3 Sorun

Gebeliğin 1. Haftasın kadınların %45 inde Hamilelik Belirtisi, olarak Memede Ağrısı ve Hassasiyet  görülmektedir. 

Hamileliğin 1. Haftası kadınların %41 inde Gebelik Belirtileri, olarak Yorgunluk veya Aşırı Yorgunluk Görülmektedir.

Gebeliğin 1. Haftasın kadınların %39 da belirti olarak kramp ve kusma görülmektedir.

Gebeliğin 1. Haftasında Doktorunuza Sorabileceğiniz Sorular

 1. Hamilelik esnasında bebeğe zarar vermeyecek güvenli olan ilaçlar nelerdir ? Mevcut kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza kullanıp kullanamayacağınızı mutlaka danışın.
 2. Bana sigarayı bırakmamda bana yardımcı olacak kaynak var mı?
 3. Aile öyküm ya da benim öyküm gebelik için risk taşıyor mu?
 4. Demir takviyeleri nedeni ile kabız oldum. Demir takviyesi almadan doğum öncesi vitamini alabilir miyim?
 5. Kocam ile benim hamile kalmak için yapabileceklerimiz nelerdir?
 6. Bugün doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktım ne zaman hamile kalırım?
 7. Ben Çok Çalışmaktayım hamile olduğum zaman kaçınmam gereken hareketler var mı?
 8. Değiştirmem gereken yeme alışkanlıklarım nelerdir? Vegan/vejetaryen diyet yapabilir miyim?
 9. Temizlik malzemeleri doğurganlığı ve bebeği etkiler mi?
 10. Bizim için, Gerekli testleri yapar mısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here