Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir, Doğum Yaklaştığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir, Doğum Belirtileri, Doğum Belirtisi, Doğum Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar, doğum belirtileri ishal, Doğum Belirtisi Akıntı, Doğum Belirtilerinde ishal, Doğum Belirtiler, Doğum Belirtisi Karın Ağrısı, Doğum Belirtileri Nelerdir, doğum belirtileri akinti, doğum belirtileri, doğum belirtileri nelerdir ne zaman başlar, Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir,

0
14656

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir, Doğum Yaklaştığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir, Doğum Belirtileri, Doğum Belirtisi, Doğum Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar, doğum belirtileri ishal, Doğum Belirtisi Akıntı, Doğum Belirtilerinde ishal, Doğum Belirtiler, Doğum Belirtisi Karın Ağrısı, Doğum Belirtileri Nelerdir uzmantv, doğum belirtileri akinti, doğum belirtileri, doğum belirtileri nelerdir ne zaman başlar, Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir,

Doğumun Yakınlaştığını İşaret Eden 10 Belirti

Zamanı geldi mi ? Buradaki 10 işaret bebeğin doğumunun yakında olduğunu söyleyecek.

1 – Bebek Doğum Kanalına Düşmesi

Doğum yaklaştığı zaman bebek doğum kanalına düşer. Bu da annenin rahat nefes almasını zorlaştırır çünkü bebek diyafram kasına baskı yapar ve göğüs boşluğunu daraltır. Anneni nefes almakta güçlük çekmesinin nedeni de budur. Bebek rahimden çıkmak için içgüdüsel olarak doğru pozisyon alıyor.

2 – Rahim Ağzı Açılır

Doğum yaklaştıkça rahim ağzı açılmaya başlar ve rahimde bebeği dışarıdan gelecek her türlü zararlı bakteri, mikrop ve enfeksiyona karşı koruyan ve bir tür salgı olan mukus tıkaç diye adlandırılan tıkaç açılır.

3 – Kramplar Sıklaşır ve Bel Ağrıları (link) Artar

Özellikle anne adayı için bu ilk doğum değilse kasılarda kramplar, belde de ağrı hissedecektir. Çünkü kaslar ve eklemler geriliyor ve doğuma hazırlık yapıyor demektir.

4 – Eklemlerde Hissedilen Gevşeme

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir, doğum belirtileri ishal, doğum belirtilerinde ishal, doğum belirtileri nelerdir uzmantv, doğum belirtileri akinti, doğum belirtileri kaç gün önce başlar, doğum belirtileri kaç gün önceden başlar, doğum belirtileri kadınlar kulübü, doğum belirtileri kasılma, doğum belirtileri nelerdir ne zaman başlar, doğum belirtileri nelerdir uzmantv, doğum belirtileri ne zaman başlar, Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir,
Hamilelik süresince salgılanan relaksin hormonu doğum yaklaştığında tüm bağdokuları yumuşatır ve gevşetir. Öylesine büyük bir gevşeme olacaktır ki anne adayı neredeyse tüm eklemleri hissedecektir.

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir
Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir

5 – İshal (link)

Doğum öncesi kaslarda meydana gelen gevşeme nedeniyle dışkılamaya yardımcı olan kaslarda da gevşeme oluştuğu için anne adayında ishal görülmesi ihtimali yüksektir. Her ne kadar anne adayı için can sıkıcı ve rahatsız edici de olsa her şeyin yolunda gittiğine işaret eder.

6 – Kilonun Sabitlenmesi

Doğumun yaklaştığını haber veren bir diğer işarette anne adayının kilo almasının ya da vermesinin durmasıdır. Genelde son ayda kilo alımı duracağı gibi bazı anneler kilo bile vermektedir.

7 – Aşırı Yorgunluk (link) ya da Enerjik Olma

Anne adaylarının gebeliği süresince halsiz, bitkin, yorgun ve uykulu (link) hissetmesi son derece normaldir. Buraya kadar her şey normaldir. Fakat bir anda anne adayının eski enerjisine kavuşması ve kendini hafif hissetmesi pek hayra alamet değildir çünkü bu doğumun ne kadar yaklaştığına delalettir.

Doğum Başlamadan Önceki Saatler

8 – Vajinal Akıntının Rengi ve Kıvamı Değişir

Vajinal akıntıda kalınlaşma ve artış meydana gelir. Hatta büyük bir parça mukoza bile gelebilir. Çünkü mukus tıkaç (link) artık serbet kalmıştır. Bu kalınlaşma ve pembemsi (kanlı gösteri diye adlandırılır) link ya da kahverengi akıntı, ayrıca kasılma ve vajina açılması her ne kadar doğuma çok az kaldığını gösterse de bazen de buna rağmen doğum iki üç gün sonra gerçekleşebilmektedir.

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir
Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir

9 – Daha Güçlü ve Sık Kasılmalar

Doğum öncesi kontraksiyonlar (link) aktif değilse doğuma az bir zaman kaldığı anlamına gelir. Braxton Hicks kontraksiyonları(link) yani yalancı doğum sancıları her ne kadar gebeliğin 24.haftalarından itibaren başlasa da doğum öncesinde de doğuma hazırlık amaçlı olarak doğum öncesinde oldukça şiddetlenir.

Kasılmalar hafiflemek yerine güçleniyorsa
Pozisyon değiştirilmesine rağmen geçmiyorsa
Sırtta, bacak içinde ve alt karında meydana geliyorsa
Daha sık, şiddetli ve ağrılı oluyorsa
Doğum çok yaklaştı.

10 – Suyun Gelmesi

36. haftadan sonra anne adayından gelen sıvı aslında bebeği dış etkenlere karşı koruyan amniyos sıvıdır. Bu da amniyos kesenin doğal bir şekilde yırtılması sonucu meydana gelmektedir. Ve amniyos sıvının gelmesiyle birlikte doğum başlamıştır ve bir gün içinde doğum gerçekleşecektir. Anne ve baba adayının hemen hastanenin yolunu tutması gerekecektir çünkü bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de bebeğin amniyos sıvı boşaldıktan sonra tüm mikrop, bakteri ya da enfeksiyonlara açık olduğudur ki bu da bebek için büyük bir tehlike oluşturur. Hiç zaman kaybetmeden hemen doktoru arayıp hastaneye gitmek gerekir.

Kasılmalar düzenli ve istikrarlı bir hal aldığında örneğin 1 saat boyunca beş dakikada bir gerçekleştiğinde anne adayı doktorunu ararsa doktoru kendisini ne yapması gerektiği konusunda en doğru şekilde yönlendirecektir. Kasılmalar her zaman çok düzenli olmayabilir fakat son derece kararlı olacaktır. Bu durumda da doktorunuzu aramalısınız çünkü anne adayı belki farkında olmayacak ama doğum çoktan başlamış olacaktır.

En Önemli Doğum Belirtileri

Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir, doğum belirtileri nasıl olur, doğum belirtileri nelerdir video, doğum belirtileri nelerdir kadınlar kulübü, doğum belirtileri nasıl başlar, doğum belirtileri nişan gelmesi, doğum belirtileri nişan
doğum belirtileri nasıl anlaşılır, Doğum Başladığını Nasıl Anlarız Belirtileri Nelerdir,

Ayrıca aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin gerçekleşmesi halinde de doktora danışılmalıdır.
1- Eğer herhangi bir kanama veya parlak kırmızı akıntı ( kahverengi veya pembemsi değil ) gelirse.
2 – Doğum öncesinde anneden gelen suyun yeşil ya da kahverengi olması çok tehlikelidir çünkü bu mekonyum yani bebeğin kakasını yutmasına işaret edebilir.
3- Görme bozukluğu, baş ağrısı, veya ani ya da şiddetli şişme meydana gelirse eğer doktorun aranması gerekir çünkü bunlar preeklampsi veya gebeliğe bağlı hipertansiyon belirtileri olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here